Pay Ölçer

Kalorimetre Şikayet - Isı Sayacı Şikayet

Kalorimetre Şikayet - Isı Sayacı Şikayet

İleti Can Ozsahinoglu » Per Ekm 06, 2011 9:18 am

Değerli Kullanıcılar,
Ben İstanbul Levent'te bulunan 229 daireli lüks bir sitenin daire sakiniyim. Binamız istanbulun en şık binalarından biri ve şu anda daire fiyatları milyon dolar seviyesindedir. Binamızda her türlü teknolojik donanım bulunmaktadır ve bina ilk inşaa edilirken her dairenin önüne bir kalorimetre takılmıştır.
Söz konusu kalorimetrenin takılma amacı her daire sakininin sadece kullandığı ısının parasının ödemesiydi, ancak binanın tamamlanmasının üzerinden beş sene geçmesine rağmen biz bina sakinleri olarak henüz bireysel ısı ölçümlenmesine geçemedik.
Kapıda ısı sayaçları var. Zamanında dünya para verilerek alınmış ancak 5 senedir devreye alınamıyor.
Yaşanan sıkıntılar:
1-)Hertürlü tedbiri almamıza rağmen (Pislik tutucu - tortu filitresi) sistemimizde devridaim eden suyun içindeki kireç sayaçların ölçüm hassasiyetini bozdu. Aynı seviyede ısınan aynı konumdaki iki daireden birinin ısı faturası 100 TL diğerininki 400 TL çıkıyor.
2-)Sürekli bozuk sayaç değiştiriyoruz. Bu sene tamam artık başlayalım dedik, öğrendik ki kalorimetre'ler her 5 yılda bir kalibrasyona tabiymiş. Yani yasa bu sayaçların 5 senede bir ölçüm hassasiyetini yitireceğini öngörüyor.
3-)Şu anda binamızda mekanik kalorimetreler var ancak genel kurulda bunların daha ileri teknoloji ultrasonik kalorimetreler ile değişimi karara bağlandı.
4-)Dairelerimizde yerden ısıtma var. Bu sebeple pay ölçer uygulamasına geçemiyoruz.

Özet olarak, başımız dertte. Ataşehirde yaşayan bir yakınımız pay ölçer sistemini problemsiz kullandıklarını aktardı. Keşke şu yerden ısıtma işi olmasaydı da biz de petek kullanıp şu pay ölçer işine geçebilseydik....
Saygılarımla,
Can Özşahinoğlu
Can Ozsahinoglu

Re: Kalorimetre Şikayet - Isı Sayacı Şikayet

İleti A1residence » Per Ekm 06, 2011 9:41 pm

Can Bey,
Biz de kalorimetre aldıktan sonra öğrendik 5 yılda bir kalibrasyon gerektiğini. Bize satış yapan şirket anlaşma sırasında bu konudan hiç bahsetmemişti.
Komşularımızdan biri bu kalibrasyon mecburiyetini öğrenmiş ve kalibrasyonu yaptırmazsanız ben aidat ödemem diyor. İşin kötüsü ısı gider paylaşım yönetmeliği, kalibrasyon sorumluluğunu yönetime yüklemiş. Şimdi kara kara düşünüyoruz ne yapsak diye...
A1 Residence
Ahmet Uçar
A1residence

İleti enerjik » Çar Ekm 26, 2011 11:40 am

Merhaba

Aslında yerden ısıtmada ısı sayacı yani kalorimetreden kacıs yok ancak pislik tutucu veya pislikten kaynaklanan sorunlar cozulebilir. eger sorunlar hala devam ediyorsa konu ile ilgili gorusmek isterim sizin ile. ( ben kesinlikle bu alanda faaliyet gosteren sirketlerde calısmıyorum )

eger kalorimetre takılı olan yer radyatörlu bir yer ise bu konuda da ısı pay ölcere gecis saglanabilir eger firma ile baglayıcı bir sozlesme yapılmadıysa

asagıdaki blogda bazı bilgiler bulabilirsiniz.

http://enerji-verimliligi.blogspot.com/

benim ile irtibata da gecebilirsiniz isterseniz.
bagımsız danısman olarak calısıyorum.
enerjik

İleti Ömer Sağlam » Pzr Oca 22, 2012 6:10 pm

Arkadaşlar,
Kalorimetre içinden su geçen bir sayaç. İçinden geçem su da içme suyu gibi berrak ve temiz bir su değil. Sayacın içinden geçen su, kalorifer peteklerinizi ısıtan çamur kıvamında bir sudur.
Bu suyun içinde:
Kaynak çapakları
Paslanan borulardan kopan pul pul pas parçacıkları
Kireç
Boru bağlantılarında kullanılan keten parçaları döner durur. Bodrum katındaki pompanız bu bulamacı sürekli devridaim ettirir.
Kalorimetre (Isı sayacı) içinden geçen suyun kaç m3 olduğunu ve ısısını ölçümler. Cihaz bu ölçümü Kwh cinsinden kayıt eder.
Sayacın içinden geçen su kirli ve parçacıklı olduğu için zaman içinde sayaç içinden geçen suyun hacmini yeterince hassas ölçümleyememeye başlar. Sayaç ölçüm hassasiyetini yitirir. İşin kötüsü bir binadaki tüm sayaçlar aynı anda hassasiyetini yitirmez. Ölçüm hassasiyetinin yitirilmesi, bir apartmanda insanların birbirine haklarının geçmesi demektir.
Örnek:
Ahmet Bey'in radyatör petekleri de, Mehmet Bey'in radyatör petekleri de aynı miktarda ve aynı ısıda su tüketir, ancak Ahmet Bey'in kalorimetresi (Isı Sayacı) hassasiyetini yitirdiyse, Mehmet Bey'in sayacından daha az tüketim kaydedecektir. Ahmet Bey 100 TL ısı parası öderken, aynı miktarda ısınan Mehmet Bey 200 TK ısı parası ödeyecektir.
Piyasada farklı prensiplerle çalışan kalorimetreler (Isı Sayaçları) mevcuttur. Mekanik kalorimetreler ölçüm hassasiyetlerini 1-2 senede kaybederler. Pislik tutucular kullanılsa bile bu süre en çok 2-3 seneye çıkar.
Ultrasonik kalorimetreler 3-4 senede ölçüm hassasiyetlerini yitirir. Sudaki partiküller büyük bir hızla sayaç içindeki aynaya çarpınca, sayaç içlerindeki aynalar açısını yitirir, açıları değişir ve ölçüm hassasiyeti kaybı başlar.
Unutulmamalıdır ki, kalorimetre ile ölçüm, radyatör peteklerinin olmadığı yerden ısıtma sistemlerinde ve sanayi üretimi için tasarlanmış bir ısı sayacıdır.
Asıl olan, petekler ile ısınan tüm binalarda pay ölçer cihazının kullanılmasıdır. Pay ölçer cihazı içinden su geçmediği için ölçüm hassasiyetini yitirmeyen en hassas ısı ölçüm cihazıdır.
Saygılarımla,
Ömer Sağlam
Ömer Sağlam

İleti eryaman8 » Pts Oca 23, 2012 3:20 pm

Ben bu konuda birşey eklemek istiyorum.
Burada yorum yapan herkez kalorimetrenin (Isı Sayacı) su hacim ölçümündeki ölçüm hassasiyet kaybından bahsetmiş.
Bildiğiniz üzere kalorimetre aynı zamanda hesaplama yapmak için su ısısı ölçüyor.
Çaydanlık bile 8-10 ayda kireç kaplıyor. Kimbilir bu kalorimetrenin ısı ölçen sensorlarının yüzeyi kısa bir zamanda nasıl kireçle kaplanıyordur.
Tabi bu da ısı ölçüm hassasiyetinin kaybı anlamına geliyor. Hepimiz "Calgon kireç sökücü" reklamları ile büyüdük, getirin gözlerinizin önünen kalorimetrenin içini....
eryaman8

İleti HalkalıE1 » Cum Oca 27, 2012 10:42 am

Bizim birader Esenkent'te oturuyor.
Bildiğiniz üzere Esenkent'te bir elektrik santrali var. Bu santral elektrik üretirken ortaya bir ısı çıkıyor. 1 taşla 2 kuş vuralım diye bu ısıyı da civardaki 8.700 daireyi ısıtmak için kullanıyorlar. Bu sistemden faydalanan binalar, elektrik santraline ne kadar ısı ödeyeceklerini belirlemek için bina girişine ısı sayacı - Kalorimetre takıyor.
Her ay bu sayaçlar okunuyor ve binanın ödemesi gereken ısı parası ortaya çıkıyor. 1.000 - 1.500 arası daire, bina girişindeki sayaçlara ek olarak, daire önüne de kalorimetreler takmış.
Uzun lafın kısası Esenkent, Türkiyede kalorimetreyi en uzun zamandır kullanan ve en çok sayıda kalorimetrenin kullanıldığı yer.
Şimdi gel gelelim tespitlere:
Esenkent'te gerek mekanik, gerek ultrasonik kalorimetreler kullanılmış. En dandik Lifos kalorimetreden, en kaliteli Hydrometer veya Landis Gyr kalorimetrelere kadar yüzlerce kalorimetre senelerdir kullanılmış, denenmiş.
Tespitler:
1-) Esenkentte kullanılan tüm mekanik kalorimetreler, pislik tutucu kullanılmasına rağmen bir, iki sene içinde ya bozulmuş, ya ölçüm hassasiyetini kaybetmiş.
2-) Çok daha pahalı olan Ultrasonik kalorimetreler daha iyi dayanmış. Ancak üç sene sonunda patlamış.
3-)8.700 konut tamamen güvenilmez bir ölçüm sistemine dayanarak ısı parası ödüyor. Az yakana çok ısı parası geliyor, çok yakana az, komşullar birbirlerinin boğazına sarılacak konuma gelmiş.
4-) Kimi blok yöneticileri, Türkiyedeki en ucuz ısı kaynağı olan santral sıcak suyunu bırakıp kombiye geçmek için imza toplamaya başlamış.
5-) Bir kısım yöneticiler ölçümü ve paylaşımı hassas olduğu için ısı pay ölçer cihazı taktırma kararı almış.
6-) Toplu yapı yönetimi, kalorimetre cihazlarının 5 yılda bir kalibrasyona tabi olduğunu öğrenmiş, kara kara düşünüyor.

Bu kalorimetreleri satan şirketlerden hiç böyle şeyler duyamazsınız. Kimse benim yoğurdum ekşi demiyor tabi. Bu işin doğrusunu ancak kullanıcıdan öğrenebilirsiniz. Aşağıda sizinle iletişim bilgilerini paylaşıyorum. Arayın yukarıdaki konuları tek tek teyit ettirin, kararınızı ona göre verin.

Esenkent Toplu Yapı Yönetimi
0 212 672 11 63 -64
info@esenkent.org.tr
HalkalıE1

Kullanıcıların karşılaştığı problemler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Kimler çevrimiçi

Toplam 1 kullanıcı çevrimiçi :: 0 kayıtlı, 0 gizli ve 1 misafir (son 5 dakika içinde aktif olan kullanıcılara dayanmaktadır.)
En çok 20 kullanıcı Pzr Oca 29, 2012 9:41 am tarihinde bir arada bulundu

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Current time

Sistem saati: Çar Ekm 22, 2014 10:57 am
RocketTheme Joomla Templates